Bloemenranden bij Alexander Cerpentier: Bij-zonder nuttig?
Regeneratieve landbouw in de praktijk Praktijkveld- Regeneratieve en biologische landbouw
- Van principes naar praktijk
Alexander Cerpentier baat de Arenberghoeve uit in de Wase Polder. Hij gaat aan de slag met een bloemenrand langs wintertarwe om te bekijken hoe die helpt bij natuurlijke plaagbeheersing.
Wie is Alexander Cerpentier?
Alexander Cerpentier vormt de vierde generatie die de Arenberghoeve uitbaat in de Wase Polder. Dat doet hij samen met zijn vrouw en kinderen. De bedrijfsvoering omvat natuurgrasland die begraasd wordt door schapen en akkerbouw. Hier roteren ze suikerbieten, aardappelen, maïs, wintertarwe en graszaad. Daarnaast runnen ze een B&B en een Bakhuis, waar gerechten met lokale producten geserveerd worden.
Alexander staat altijd open voor een uitdaging en toen een collega-landbouwer bloemenmengsels inzette als natuurlijke plaagbeheersing tegen trips in de uienteelt, zag hij een mogelijkheid om dit uit te testen op zijn eigen percelen. Door de aanwezigheid van natuurlijke vijanden te stimuleren, kunnen gewasbeschermingsmiddelen gereduceerd worden: een win voor de portemonnee én voor de biodiversiteit.
Het opzet: bloemenrand langs wintertarwe
Binnen het project ‘Randenrijk’, een samenwerking van Biobest en Boerennatuur Vlaanderen, zaaide Alexander een bloemenrand in op een perceel in oktober 2024. Dit meerjarig mengsel bestaat uit meerjarige maar ook uit één- en tweejarige soorten. Omdat meerjarige soorten vaak pas bloeien na twee jaar, worden de één- en tweejarige soorten toegevoegd om het eerste jaar op te vangen. De samenstelling van het mengsel kan je zien in de tabel onderaan.
Ondanks de relatief late zaai kende 2024 een warm najaar en kwam het bloemenmengsel toch mooi uit. In 2025 werden bieten geteeld op het perceel, waar met een beperkte inzet van chemische gewasbeschermingsmiddelen vergelingsziekte, veroorzaakt door bladluizen, uitbleef.
Eind 2025 werd wintertarwe ingezaaid. In deze teelt wordt natuurlijke plaagbeheersing nog weinig toegepast, maar het bloemenmengsel kan mogelijk natuurlijke vijanden van bladluizen en het graanhaantje aantrekken.
Meer weten? Check regelmatig deze blog of kom langs op het thematisch uitwisselingsmoment in Kieldrecht op 27 mei.
27 mei 2026: Uitwisselingsmoment bloemenranden
Hoe helpt een bloemenrand langs wintertarwe natuurlijke plaagbeheersing? Kom meer te weten tijdens een uitwisselingsmoment bij Alexander Cerpentier in Kieldrecht.